6 december 2010
Julpaket till Estland
I slutet av förra veckan gick en tredje långtradare fylld med julpaket iväg. Bilen gick från Ö-vik och på vägen mot Lettland stannade den även till i Estland. Stoppet i Estland var främst för att lasta av och överlämna hockeyprylar från Modo Hockey men i Tallin lämnades även ca 350 Julpaket. Julpaketen togs om hand av organisationen Söbra Käsi som ansvarar för att paketen kommer till behövande familjer runt om i Tallin.
Färden gick sedan vidare till Valmiera i norra Lettland där återstoden av lasten lastades av, dels var det hockeyutrustning som överlämnades till Valmieras, stadens hockeyklubb. Sedan bar det iväg till dövskolan i Valmiera där flera av killarna på skolan hjälpte till att lasta av bilen, de bar och bar, 50 specialstolar för barn, leksaker från Sollefteåtomten och så julpaket som kommer att delas ut till familjer runt Valmiera under de kommande veckorna. Även socialkontoret i Valmiera fick ta emot en del julpaket som de i sin tur delar ut bland behövande familjer i staden.
Den här veckan går ytterligare två trailers med julpaket iväg till Lettland, den första går i morgon tisdag från norra Sverige och den andra går iväg på fredag med paket från södra Sverige.
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.
PENGAR TILLBAKA
Gåvor till Hoppets Stjärna ger dig rätt till skattereduktion.
I deklarationen får du tillbaka en fjärdedel av allt du gett.
Vi skickar siffrorna till Skatteverket åt dig om vi har ditt personnummer.
Att tänka på:
– Skatteverket räknar bara gåvor på 200 kr eller mer.
– Du måste ge minst 2 000 kronor sammanlagt per år.
Exempel:
Du ger 200 kr per månad i 12 månader, totalt 2400 kr.
Då får du 600 kr tillbaka. Din faktiska månadskostnad blir 150 kr.
Reglerna gäller för gåvor upp till 12 000 kr per år.