3 juni 2021
Möbeltillverkning i Filippinerna
Nu när den nya skolbyggnaden i filippinska Taytay snart är färdig så tillverkar våra snickare bänkar, stolar och skåp för fullt till klassrummen.
På skolgården arbetar murarna med att gjuta nya cementbänkar i skuggan av skolområdets träd så att barnen kan vila och samtidigt undvika den heta filippinska sommarsolen.
Byggnaden är uppkallad efter Hoppets Stjärnas grundare, Erik Gunnar Eriksson, och vi är hoppfulla att det filippinska utbildningsdepartementet ska tillåta undervisning i klassrummen kommande skolår. För nu fortsätter hemundervisningen under gällande pandemirestriktioner.
Tack till alla som varit med och bidragit till denna skolbyggnad. Läs mer om vårt arbete i Filippinerna genom att klicka här.
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.