19 januari 2011
Vårt stöd behövs i Brasilien
När det är som värst visar ofta människan sina bästa sidor. Just nu råder febril aktivitet i Brasilien för att hjälpa alla dem som drabbats av de svåra översvämningarna. Våra medarbetare berättar om många frivilliga som ställer upp och gör sitt bästa för att hjälpa.
Våra förskolor, som just nu fungerar som evakueringscenter för många drabbade familjer, har förutom många frivilliginsatser även fått ta emot sängar, madrasser, sängkläder, kläder och till och med kylskåp och spisar. Något som kommer att komma väl till pass när vattnet drar sig undan och de många drabbade ska bygga upp sina liv igen. Här behövs även din och min hjälp.
Vårt katastrofkonto står öppet för de drabbade – Ge en gåva
Vårt hem, som vi precis fått klart och som vi hade betalt, drogs med av vattnet. Nu vet jag inte var jag och mina barn ska ta vägen. Just nu bor vi i förskolan men det regnar hela tiden och det är svårt att ens försöka hitta något annat. Vera de Souza
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.