17 november 2012
Trinidad: Bra start i livet!
Målet med Star of Hopes förskolverksamhet i Trinidad är att ge fattiga barn de kunskaper som krävs för att de ska kunna komma in på grundskolan, så att de i framtiden har bättre möjligheter att kunna styra sina egna liv. På Star of Hopes förskolor får barnen även ett mål näringsriktig ma. Vi vill helt enkelt ge dem en bra start i livet, vilket alla barn är värda.
I år firar Star of Hope in Trinidad 25 år, liksom förskolan i Maloney som har varit med från början. Förskolan i St. Joseph firar samtidigt 10 år. Vi vill ge fler barn en möjlighet att få en bra start i livet, så vill du hjälpa oss med detta hör av dig till oss.
Bilderna tog jag när jag var i Trinidad knappt en vecka 2005. Vore mycket kul att åka tillbaka snart. Förskolan i Maloney (vilken var den enda jag besökte) är mycket fin och alla barnen trivs väldigt bra.
Text och foto: Dennis Thern
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.
PENGAR TILLBAKA
Gåvor till Hoppets Stjärna ger dig rätt till skattereduktion.
I deklarationen får du tillbaka en fjärdedel av allt du gett.
Vi skickar siffrorna till Skatteverket åt dig om vi har ditt personnummer.
Att tänka på:
– Skatteverket räknar bara gåvor på 200 kr eller mer.
– Du måste ge minst 2 000 kronor sammanlagt per år.
Exempel:
Du ger 200 kr per månad i 12 månader, totalt 2400 kr.
Då får du 600 kr tillbaka. Din faktiska månadskostnad blir 150 kr.
Reglerna gäller för gåvor upp till 12 000 kr per år.