22 september 2019
Studenternas dag i Argentina
Den 21 september är det studenternas dag i Argentina. För att uppmärksamma detta bjöds de barn och ungdomar vi stöttar på en härlig dag vid vår yrkesskola. Ett mycket skönt avbrott för barnen mitt i eländet och misären som genomsyrar hela landet.
Dagen började med att personalen uppmuntrade barnen att ta sina studier på allvar och förklarade vikten av en god utbildning. Äldre ungdomar som lyckats med sina studier och är ute i arbetslivet var på plats och sporrade de yngre att kämpa på och tänka långsiktigt.
Resten av dagen innehöll massa skoj med en olika aktiviteter. Barnen spelade volleyboll, fotboll, och lekte olika lekar, bland annat klassiska hela havet stormar. Förskolebarnen ritade, målade och lekte ringlekar.
Yrkesskolans personal och elever bakade pizza och andra godsaker som uppskattades av alla så klart.
Detta var en mycket uppskattad glädjens dag som ger hopp inför framtiden i krisens Argentina.
Vill du hjälpa de utsatta barnen i Argentina klicka här.
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.