11 mars 2012
Lärarutbildning hölls i Ghana
En kortare kurs har hållts för våra konstlärare i Ghana. På kursen fick de bland annat lära sig nya metoder för att engagera barnen och utveckla deras kreativa sidor.
Lärarna fick också handfasta exempel på hur man kan lära ut teckning till små barn, samt tips på hur man kan ta vara på material som finns i hemmet och göra detta till konstmaterial. Tillsist pratade man också om barns lärande och deras olika utvecklingsstadier.
Våra medarbetare berättar att lärarna verkade mycket nöjda med kursen och att man önskade att fler skulle hållas framtiden.
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.