17 februari 2012
Karneval på våra skolprojekt i Haiti!
Just nu pågår den årliga karnevalen i Haiti, där människor dansar och sjunger tillsammans under tre glädjefyllda dagar. Även barnen på våra projekt får vara med, uppklädda i dräkter som sytts av eleverna på våra syskolor.
Vår medarbetare Myrtha Dor berättar:
– Årets karneval har fört med sig glädje och skratt in i våra barns hjärtan. De verkar aldrig tröttna på att dansa inför föräldrar och lärare!
Eleverna på syskolan är glada över att ha lyckats med uppgiften – att sy över 100 dräkter till de yngre barnen innan karnevalen startade. De har visat att de är mycket professionella och kan arbeta mot en deadline.
Tack till alla våra faddrar och givare, som gjort detta möjligt!
/Myrtha Dor, Star of Hope Haiti
Genom att klicka på ”Skicka” samtycker du till att få nyhetsbrev skickade till din angivna e-postadress enligt gällande integritetspolicy. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.