1 september 2010
Star of Hope / Hoppets Stjärna på Lastbil 2010

Bild: Mikael Good

– Vad gör ni här på lastbilsmässan? Utbrast en åkare förvånat när han kom till Star of Hope / Hoppets Stjärnas monter på Lastbil 2010 på Elmia i Jönköping.

Star of Hope / Hoppets Stjärna hade blivit inbjudna till Lastbil 2010 av Svenska Åkeriföreningen vilka även betalade för monterhyran. Montern var uppbyggd som ett lettiskt vardagsrum med ett välpackat julpaket som centrum, på väggarna hängde utställningen ”Greetings from Latvia” som innehåller dokumentärbilder från den ekonomiska depressionens Lettland av Star of Hope / Hoppets Stjärnas fotograf Mikael Good.

Under de dagar som mässan pågick pratade vi med många personer och det var många företag och privatpersoner som var intresserade av att packa ett julpaket och skicka det till antingen Lettland eller Rumänien.

Bild: Mikael Good

Bild: Mikael Good