13 april 2010
Estivenson fick en get

Estivenson 7 år har fått en get

En av dem som fått ta emot en get är sjuåriga Estivenson i byn Jeanton. Han går i första klass i Star of Hopes skola och han gillar skolan. Bäst gillar han när det är musik på schemat eftersom han älskar att sjunga. Rasterna är heller inte helt fel, då får han spela fotboll som han älskar över allt annat.

Estivenson bor tillsammans med mamma, pappa och fyra syskon i ett enkelt hus inte så långt från skolan. Pappa arbetar som snickare på en litet snickeri och mamma bakar bröd som hon sedan säljer genom dörrknackning.
– Vi är jätteglada för den fina geten, den kommer att betyda mycket för oss. Det känns också bra att byledningen fått utbildning om getter så att vi har någon att vända oss till om det blir några problem.

Estivenson tillsammans med några av sina klasskompisar